Nowoczesne moduły LED – co trzeba o nich wiedzieć?

Moduły LED w Polsce cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, ale pomimo tego wiele osób nie ma zielonego pojęcia, jak one działają i jakie są ich największe zalety. W niniejszym artykule znajdą Państwo odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Co warto wiedzieć o modułach LED

Moduł LED Samsung jest tak naprawdę następcą popularnych listew LED-owych. Moduły składają się z zespołu diod LED, które zasilane są przez ustabilizowane źródło napięcia. Za pomocą sterownika możliwe jest sprawne sterowanie modułami LED. Olbrzymia popularność modułów LED wynika przede wszystkim z tego, że zapewniają one stabilne oświetlenie, które wyróżnia się jednorodnością i równomiernością. Energooszczędne moduły LED mają bardzo szerokie zastosowanie, dlatego też producenci i klienci końcowi bardzo często korzystają z ich olbrzymiego potencjału.

Dlaczego warto postawić na moduły LED?

Oryginalny moduł LED Samsung wyróżnia się zdecydowanie lepszą sprawnością energetyczną od zwykłych żarówek. W chwili obecnej jest to najlepsza alternatywa dla popularnych żarówek energooszczędnych. Warto wspomnieć także i o tym, że nowoczesne moduły LED są w pełni sterowalne. Dzięki specjalnym ściemniaczom i sterownikom można sprawnie kontrolować moduły LED. Sporą zaletą technologii LED jest także to, że zapewniają one równomierne rozłożenie światła. W zwykłych lampach niestety bardzo często pojawia się tzw. efekt jaśniejszych pól. Moduł LED Samsung może pochwalić się również żywotnością na poziomie około 50 000 godzin. Jest to bardzo dobry wynika zwłaszcza, jak weźmie się pod uwagę tradycyjne żarówki.

W jakiej temperaturze barwowej wybrać moduł LED?

W chwili obecnej większość producentów oferuje moduły LED o temperaturze barwowej 2700K, 3000K, 4000K oraz 5000K, dlatego też warto rozglądać się za modułami z tego przedziału. Zdecydowanie rzadziej wykorzystywane są diody LED, które generują temperaturę barwową 2400K, 3500K, 4500K albo 5700K. Warto wyraźnie zaznaczyć, że wybór określonej wartości temperatury barwowej zależy tak naprawdę od naszych indywidualnych potrzeb i preferencji. W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszą się nowoczesne moduły LED, które umożliwiają regulację temperatury barwowej. Białe światło ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie, dlatego też warto poświęcić nieco swojego czasu, aby wybrać optymalne oświetlenie.

Jak łączyć moduły LED?

Jeżeli chodzi o sposób łączenia poszczególnych modułów LED, to w dużej mierze zależy on tak naprawdę od ich konstrukcji. Z praktycznego punktu widzenia większość modułów LED stałonapięciowych można łączyć jedynie równolegle. Szeregowe łączenie w tym przypadku może doprowadzić do uszkodzenia diod LED. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku modułów stałoprądowych. W ich przypadku można zastosować łączenie szeregowe albo szeregowo-równoległe. W tym konkretnym przypadku należy pamiętać o tym, aby w każdym szeregu znajdowała się jednakowa liczba modułów o identycznych parametrach. Warto wspomnieć również i o tym, że niektóre moduły LED wymagają zastosowania specjalnych zasilaczy LED albo specjalnych sterowników.